Sort by

Colin the dude has logged 689 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★
Edit this entry  
29
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Vice

Vice

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
Six Degrees of Separation

Six Degrees of Separation

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Invictus

Invictus

2009
×
★★
Edit this entry  
27
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★
Edit this entry  
23
Kiss of Death

Kiss of Death

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Changeling

Changeling

2008
×
★★½
Edit this entry  
22
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Edit this entry  
21
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
John and Mary

John and Mary

1969
×
★★½
Edit this entry  
20
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Edit this entry  
19
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Boy Friend

The Boy Friend

1971
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love with the Proper Stranger

Love with the Proper Stranger

1963
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Alexander

Alexander

2004
×
★★½
Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Shoot the Moon

Shoot the Moon

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
Blood Work

Blood Work

2002
×
★★
Edit this entry  
15
Home Alone 3

Home Alone 3

1997
×
★½
Edit this entry  
15
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
True Crime

True Crime

1999
×
★★
Edit this entry  
13
Midnight in the Garden of Good and Evil

Midnight in the Garden of Good and Evil

1997
×
★★½
Edit this entry  
13
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★½
Edit this entry  
12
Sabrina

Sabrina

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
★★★½
Edit this entry  
11
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Ref

The Ref

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bicentennial Man

Bicentennial Man

1999
×
Read the review Edit this entry  
10
Patch Adams

Patch Adams

1998
×
★½
Read the review Edit this entry