Colin the dude has logged 47 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Z

Z

1969
×
★★★★
Edit this entry  
30
Anger Management

Anger Management

2003
×
★★½
Edit this entry  
29
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★½
Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Heist

Heist

2001
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wayne's World

Wayne's World

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★★
Edit this entry  
24
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★½
Edit this entry  
24
Hard Rain

Hard Rain

1998
×
★★½
Edit this entry  
23
Cimarron

Cimarron

1931
×
★★
Edit this entry  
22
Spanglish

Spanglish

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Arlington Road

Arlington Road

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Whose Life Is It Anyway?

Whose Life Is It Anyway?

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
Free Willy

Free Willy

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★½
Edit this entry  
18
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★½
Edit this entry  
18
Breakin'

Breakin'

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★½
Edit this entry  
17
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Scalphunters

The Scalphunters

1968
×
★★★
Edit this entry  
16
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★★½
Edit this entry  
15
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★½
Edit this entry  
14
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Obsession

Obsession

1976
×
★★★
Edit this entry  
12
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Far Country

The Far Country

1954
×
★★★★
Edit this entry  
11
Boomerang

Boomerang

1992
×
★★★½
Edit this entry  
10
Multiplicity

Multiplicity

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★
Edit this entry  
09
They Died with Their Boots On

They Died with Their Boots On

1941
×
★★★½
Edit this entry  
08
Posse

Posse

1975
×
★★★
Edit this entry  
08
I'll Do Anything

I'll Do Anything

1994
×
★½
Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Things to Come

Things to Come

1936
×
★★★
Edit this entry  
06
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★½
Edit this entry  
05
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pixels

Pixels

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Edit this entry  
02
Rounders

Rounders

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
Hatari!

Hatari!

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Stranger Among Us

A Stranger Among Us

1992
×
★★
Edit this entry