Sort by

Colin the dude has logged 57 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mudhoney

Mudhoney

1965
×
★★★½
Edit this entry  
31
Reign of Terror

Reign of Terror

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Deadline - U.S.A.

Deadline - U.S.A.

1952
×
★★★½
Edit this entry  
30
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★½
Edit this entry  
30
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The League of Gentlemen

The League of Gentlemen

1960
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★
Edit this entry  
26
Border Incident

Border Incident

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rising Sun

Rising Sun

1993
×
★½
Edit this entry  
24
Deal of the Century

Deal of the Century

1983
×
★★½
Edit this entry  
24
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Man From Laramie

The Man From Laramie

1955
×
★★★½
Edit this entry  
22
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
22
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Big

Big

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★½
Edit this entry  
21
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Action Jackson

Action Jackson

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
Alive

Alive

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Golden Child

The Golden Child

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Son of the Mask

Son of the Mask

2005
×
Read the review Edit this entry  
18
The Mask

The Mask

1994
×
★★½
Edit this entry  
16
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Petulia

Petulia

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
F.I.S.T.

F.I.S.T.

1978
×
★★★
Edit this entry  
14
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★
Edit this entry  
12
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Edit this entry  
11
Secret Ceremony

Secret Ceremony

1968
×
★★★½
Edit this entry  
10
Side Street

Side Street

1950
×
★★★½
Edit this entry  
09
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★
Edit this entry  
09
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★½
Edit this entry  
08
White Sands

White Sands

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moscow on the Hudson

Moscow on the Hudson

1984
×
★★½
Edit this entry  
06
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hot Dog... The Movie

Hot Dog... The Movie

1984
×
★★½
Edit this entry  
05
Summer Rental

Summer Rental

1985
×
★★★½
Edit this entry