Sort by

Colin the dude has logged 53 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Legal Eagles

Legal Eagles

1986
×
★★
Edit this entry  
27
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clockers

Clockers

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★
Edit this entry  
25
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Dangerous Minds

Dangerous Minds

1995
×
★★
Edit this entry  
25
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Air Up There

The Air Up There

1994
×
★★½
Edit this entry  
24
Dead Presidents

Dead Presidents

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Little Man

Little Man

2006
×
★½
Edit this entry  
23
White Chicks

White Chicks

2004
×
Read the review Edit this entry  
23
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★½
Edit this entry  
23
Baby Boy

Baby Boy

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Shaft

Shaft

2019
×
★½
Edit this entry  
22
Shaft

Shaft

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★★
Edit this entry  
21
Modern Problems

Modern Problems

1981
×
★½
Edit this entry  
21
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★½
Edit this entry  
20
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
Above the Rim

Above the Rim

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Poetic Justice

Poetic Justice

1993
×
★★★
Edit this entry  
20
Tears of the Sun

Tears of the Sun

2003
×
★★½
Edit this entry  
19
The Recruit

The Recruit

2003
×
★★
Edit this entry  
19
Higher Learning

Higher Learning

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Jacket

The Jacket

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
Class

Class

1983
×
★★
Edit this entry  
17
The Patriot

The Patriot

2000
×
★★½
Edit this entry  
17
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Corky Romano

Corky Romano

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beverly Hills Ninja

Beverly Hills Ninja

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
St. Elmo's Fire

St. Elmo's Fire

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
Edit this entry  
12
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bandits

Bandits

2001
×
★★
Edit this entry  
12
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★½
Edit this entry  
11
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Box

The Box

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Dolittle

Dolittle

2020
×
½
Edit this entry  
08
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Luce

Luce

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Babel

Babel

2006
×
★★
Edit this entry  
04
Philomena

Philomena

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Bugsy

Bugsy

1991
×
★★½
Edit this entry