Sort by

Colin the dude has logged 56 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★½
Edit this entry  
29
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Juno

Juno

2007
×
★★
Edit this entry  
28
The Pink Panther Strikes Again

The Pink Panther Strikes Again

1976
×
★★
Edit this entry  
27
The Return of the Pink Panther

The Return of the Pink Panther

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★
Edit this entry  
27
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★½
Edit this entry  
26
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★
Edit this entry  
25
Leap Year

Leap Year

2010
×
★½
Edit this entry  
24
The Party

The Party

1968
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Great Race

The Great Race

1965
×
★★★½
Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Larry Crowne

Larry Crowne

2011
×
★★½
Edit this entry  
22
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★½
Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Edit this entry  
21
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★½
Edit this entry  
21
Morning Glory

Morning Glory

2010
×
★★½
Edit this entry  
20
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★
Edit this entry  
20
This Means War

This Means War

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Mother's Day

Mother's Day

2016
×
½
Edit this entry  
19
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Valentine's Day

Valentine's Day

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
18
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
½
Edit this entry  
18
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★½
Edit this entry  
18
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★½
Edit this entry  
17
Sex Tape

Sex Tape

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Knight and Day

Knight and Day

2010
×
★★
Edit this entry  
16
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Satan Bug

The Satan Bug

1965
×
★★★
Edit this entry  
15
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
What Happens in Vegas

What Happens in Vegas

2008
×
Edit this entry  
15
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★½
Edit this entry  
13
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
Kate & Leopold

Kate & Leopold

2001
×
★★
Edit this entry  
11
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★½
Edit this entry  
10
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
Read the review Edit this entry  
10
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★
Edit this entry  
10
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Xanadu

Xanadu

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Neighbors

Neighbors

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Your Highness

Your Highness

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Big Doll House

The Big Doll House

1971
×
★★★½
Edit this entry