• They Live by Night

    ★★★★

  • The Red Shoes

    ★★★★★

  • Key Largo

    ★★★★½

  • Oliver Twist

    ★★★½

  • Abbott and Costello Meet Frankenstein

    ★★★★½

  • The Pirate

    ★★★½

  • Raw Deal

    ★★★★

  • Hamlet

    ★★★½

  • Letter from an Unknown Woman

    ★★★★

  • Fort Apache

    ★★★★

  • The Big Clock

    ★★★½

  • I Remember Mama

    ★★★

  • The Naked City

    ★★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • Brighton Rock

    ★★★★½

  • The Paradine Case

    ★★

  • T-Men

    ★★★½

  • Daisy Kenyon

    ★★★★

  • The Lady from Shanghai

    ★★★★½

  • Out of the Past

    ★★★★★

  • Gentleman's Agreement

    ★★★

  • The Fugitive

    ★★½

  • Nightmare Alley

    ★★★½

  • Ride the Pink Horse

    ★★★★½

  • Dark Passage

    ★★★½

  • Kiss of Death

    ★★★½

  • Brute Force

    ★★★★½

  • Miracle on 34th Street

    ★★★★

  • Born to Kill

    ★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★★★

  • Odd Man Out

    ★★★★

  • Duel in the Sun

    ★★★½

  • Great Expectations

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • Song of the South

    ★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★★

  • My Darling Clementine

    ★★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • The Killers

    ★★★★

  • The Big Sleep

    ★★★★★

  • Notorious

    ★★★★★

  • Canyon Passage

    ★★★★

  • The Stranger

    ★★★★

  • The Postman Always Rings Twice

    ★★★★½

  • The Blue Dahlia

    ★★★½

  • Gilda

    ★★★½

  • The Spiral Staircase

    ★★★★

  • Terror by Night

    ★★★½

  • Leave Her to Heaven

    ★★★★★

  • Scarlet Street

    ★★★½

  • They Were Expendable

    ★★★★

  • The Lost Weekend

    ★★★★★

  • Brief Encounter

    ★★★★★

  • Detour

    ★★★

  • Spellbound

    ★★★★

  • And Then There Were None

    ★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★★½

  • Rome, Open City

    ★★★★

  • Dead of Night

    ★★★½

  • Christmas in Connecticut

    ★★★½

  • The Body Snatcher

    ★★★½

  • Murder, My Sweet

    ★★★★½

  • Henry V

    ★★★½

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★½

  • The Woman in the Window

    ★★★½

  • Laura

    ★★★½

  • To Have and Have Not

    ★★★★½

  • Wilson

    ★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Gaslight

    ★★★★

  • Going My Way

    ★★½