• The Outlaw

    ★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★½

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★★

  • Road to Morocco

    ★★★½

  • I Married a Witch

    ★★★½

  • Now, Voyager

    ★★★½

  • Across the Pacific

    ★★★½

  • The Talk of the Town

    ★★★½

  • Bambi

    ★★★★

  • The Pride of the Yankees

    ★★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★

  • Mrs. Miniver

    ★★★

  • This Gun for Hire

    ★★★★½

  • Saboteur

    ★★★★

  • The Ghost of Frankenstein

    ★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★½

  • Woman of the Year

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Ball of Fire

    ★★★★½

  • The Wolf Man

    ★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★★

  • They Died with Their Boots On

    ★★★½

  • Suspicion

    ★★★½

  • How Green Was My Valley

    ★★★★½

  • Dumbo

    ★★★★½

  • The Maltese Falcon

    ★★★★★

  • The Little Foxes

    ★★★★½

  • Sergeant York

    ★★★★

  • Man Hunt

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Penny Serenade

    ★★★★

  • The Lady Eve

    ★★★★

  • Mr. & Mrs. Smith

    ★★

  • High Sierra

    ★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★★½

  • The Philadelphia Story

    ★★★★½

  • The Letter

    ★★★★

  • Fantasia

    ★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • The Long Voyage Home

    ★★★★

  • The Westerner

    ★★★½

  • Night Train to Munich

    ★★★★½

  • Boom Town

    ★★★★

  • Foreign Correspondent

    ★★★★

  • The Sea Hawk

    ★★★★

  • The Mortal Storm

    ★★★★½

  • Virginia City

    ★★★★

  • Rebecca

    ★★★★½

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★★

  • Northwest Passage

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • Remember the Night

    ★★★½

  • The Hunchback of Notre Dame

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★½

  • Destry Rides Again

    ★★★★

  • Ninotchka

    ★★★★

  • Drums Along the Mohawk

    ★★★★

  • The Roaring Twenties

    ★★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★

  • The Women

    ★★★★

  • Stanley and Livingstone

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • The Rules of the Game

    ★★★★½

  • Young Mr. Lincoln

    ★★★★

  • Only Angels Have Wings

    ★★★★★

  • Jamaica Inn

    ★★½

  • Union Pacific

    ★★★★

  • Dodge City

    ★★★★★

  • Wuthering Heights

    ★★½

  • Stagecoach

    ★★★★½

  • Gunga Din

    ★★★★½