• Son of Kong

    ★★½

  • Little Women

    ★★★

  • Duck Soup

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Footlight Parade

    ★★★★

  • Wild Boys of the Road

    ★★★★

  • Baby Face

    ★★★★

  • Gold Diggers of 1933

    ★★★★½

  • The Testament of Dr. Mabuse

    ★★★★★

  • King Kong

    ★★★★★

  • Cavalcade

    ★★

  • Island of Lost Souls

    ★★★★

  • I Am a Fugitive from a Chain Gang

    ★★★★★

  • The Old Dark House

    ★★★★½

  • The Most Dangerous Game

    ★★★★

  • Love Me Tonight

    ★★★½

  • Horse Feathers

    ★★★★

  • Vampyr

    ★★★★

  • The Crowd Roars

    ★★★

  • Grand Hotel

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★★½

  • Murders in the Rue Morgue

    ★★★

  • Freaks

    ★★★★

  • Shanghai Express

    ★★★½

  • Union Depot

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★★

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★½

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • Night Nurse

    ★★★★

  • M

    ★★★★★

  • The Public Enemy

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★★

  • Cimarron

    ★★

  • City Lights

    ★★★★

  • Little Caesar

    ★★★½

  • The Criminal Code

    ★★★

  • Morocco

    ★★★★

  • L'Âge d'Or

    ★★★★½

  • The Big Trail

    ★★★★½

  • The Dawn Patrol

    ★★★★

  • Hell's Angels

    ★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

  • Blackmail

    ★★½

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • The Broadway Melody

    ★½

  • Pandora's Box

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★½

  • The Docks of New York

    ★★★★

  • The Crowd

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • The Unknown

    ★★★★

  • Wings

    ★★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★½

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

    ★★★★★

  • Faust

    ★★★★½

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • The Lost World

    ★★★

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★

  • The Great White Silence

    ★★★★

  • Die Niebelungen: Kriemhild's Revenge

    ★★★½

  • The Thief of Bagdad

    ★★★★½

  • Die Nibelungen: Siegfried

    ★★★★

  • Häxan

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★