Sort by

colinw has logged 416 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Sister's Keeper

My Sister's Keeper

2009
×
★★
Edit this entry  
30
Hugo

Hugo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
29
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
29
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bright

Bright

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
19
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
We Own the Night

We Own the Night

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Revenge of the Green Dragons

Revenge of the Green Dragons

2014
×
½
Edit this entry  
15
The Captive

The Captive

2014
×
★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Edit this entry  
14
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
First They Killed My Father

First They Killed My Father

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Why Him?

Why Him?

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Truth

Truth

2015
×
★★
Edit this entry  
08
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★
Edit this entry  
07
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Detroit

Detroit

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Remember

Remember

2015
×
★★
Edit this entry  
02
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry