Sort by

colinw has logged 48 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Game Over, Man!

Game Over, Man!

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain Underpants: The First Epic Movie

Captain Underpants: The First Epic Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
15
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
Red Riding: The Year of Our Lord 1974

Red Riding: The Year of Our Lord 1974

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Hanna

Hanna

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Splice

Splice

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry