collin has logged 89 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bad Samaritan

Bad Samaritan

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Loveless

Loveless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Empire Records

Empire Records

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Hologram for the King

A Hologram for the King

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rabid

Rabid

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Alpha

Alpha

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christine

Christine

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Illang: The Wolf Brigade

Illang: The Wolf Brigade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Legacy of a Whitetail Deer Hunter

The Legacy of a Whitetail Deer Hunter

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Only Living Boy in New York

The Only Living Boy in New York

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Control

Control

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's “Island of Dr. Moreau”

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Abby Singer/Songwriter

Abby Singer/Songwriter

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry