RSS feed for Ian W.
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Madonna and Child

Madonna and Child

1980
×
★★★½
Edit this entry  
18
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Children

Children

1976
×
★★★½
Edit this entry  
17
Creating Twin Peaks: Secrets From Another Place

Creating Twin Peaks: Secrets From Another Place

2007
×
★★★
Edit this entry  
17
Twin Peaks: A Slice of Lynch

Twin Peaks: A Slice of Lynch

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
Einstein on the Beach

Einstein on the Beach

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Simple Men

Simple Men

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Surviving Desire

Surviving Desire

1991
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ambition

Ambition

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Theory of Achievement

Theory of Achievement

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Colossus: The Forbin Project

Colossus: The Forbin Project

1970
×
★★★★
Edit this entry  
10
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Edit this entry  
10
Einstein on the Beach

Einstein on the Beach

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Officer Pooch

Officer Pooch

1941
×
★★½
Edit this entry  
08
Flicker Memories

Flicker Memories

1941
×
★★
Edit this entry  
08
The Big Store

The Big Store

1941
×
★½
Edit this entry  
07
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Caesar

Black Caesar

1973
×
★★★★
Edit this entry  
06
Perfect Strangers

Perfect Strangers

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Head

Head

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
04
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Damned

The Damned

1969
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Operation Titian

Operation Titian

1963
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
04
The Milky Way

The Milky Way

1940
×
★★
Edit this entry  
03
Go West

Go West

1940
×
★★½
Edit this entry  
03
At the Circus

At the Circus

1939
×
★★½
Edit this entry  
03
Jitterbug Follies

Jitterbug Follies

1939
×
★★★
Edit this entry  
03
Dog Daze

Dog Daze

1939
×
★½
Edit this entry  
02
Party Fever

Party Fever

1938
×
★★
Edit this entry  
02
Room Service

Room Service

1938
×
★★★
Edit this entry  
02
Gallopin' Gals

Gallopin' Gals

1940
×
★★
Edit this entry  
02
Mama's New Hat

Mama's New Hat

1939
×
★★★
Edit this entry  
02
Old Smokey

Old Smokey

1938
×
★★
Edit this entry  
02
A Night at the Movies

A Night at the Movies

1937
×
★★
Edit this entry  
02
A Day at the Races

A Day at the Races

1937
×
★★½
Edit this entry  
02
Sunday Night at the Trocadero

Sunday Night at the Trocadero

1937
×
★½
Edit this entry  
02
How to Sleep

How to Sleep

1935
×
★★
Edit this entry  
02
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★½
Edit this entry  
01
King Lear

King Lear

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Saw: The Final Chapter

Saw: The Final Chapter

2010
×
★★
Edit this entry  
30
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★½
Edit this entry  
30
Saw V

Saw V

2008
×
★★½
Edit this entry