RSS feed for Simon
  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★★

    Terrific movie, and one of the best experiences I have ever had at the cinema (saw it in IMAX). It has stayed with me for days, and I unapologetically love it. I am fed up with reviews describing Interstellar as "over-ambitious"; what's wrong with a little ambition in a medium drowning in the same old stories? The story is mind-bendingly far-fetched, and all the better for it in my opinion. It isn't a perfect film, I agree, but it sure…

  • Drive

    Drive

    ★★★★

    I finally watched Drive in January. Whilst I enjoyed it, I didn't feel it lived up to all the hype. Yeah, that old problem. Still, it certainly has a style and pace all of its own.

    Anyway, I decided to watch it again on a plane the other day. And, Bang! Watching this film a second time allowed me to put my initial impressions to one side and just wallow in it, knowing it is (at times) somewhat slow, full…

  • Saturday Night and Sunday Morning

    Saturday Night and Sunday Morning

    ★★★★½

    A film I've watched hundreds of times. Finney is Arthur Seaton, a rogue working at the Raleigh bicycle factory in Nottingham. He made his career off the back of this film, and quite right too. The direction is superb, the soundtrack wonderful, the cast (mostly) excellent. This is Nottingham in the sixties as my Dad describes it: hard work to earn weekends at play, but with occasional consequences. One of the best British kitchen sink movies ever made. I absolutely love it.

  • Big Fish

    Big Fish

    ★★★★½

    A beautiful, simple, rich example of storytelling. Tim Burton actually wraps this one up neatly, and its a fine reward. I shed a few tears. The always wonderful Albert Finney is on top form - nobody else could play the older Edward Bloom like him. Also, Ewan McGregor was cast because of his uncanny likeness to a young Albert Finney. Lots of enjoyable adventures, a great and surprising cast, and I fell in Love with Alison Lohman just a little bit more. I'd definitely do three years in a circus for her.

  • Heima

    Heima

    ★★★★

    One of the most heartbreakingly beautiful music documentaries ever made, about the most heartbreakingly beautiful music ever made. Iceland never looked so stunning, and it finally has it's soundtrack.

  • Rushmore

    Rushmore

    ★★★★

    Love this film. Utterly odd, utterly Anderson. I like it so much it became a product codename.

  • Blue Valentine

    Blue Valentine

    ★★½

    A beautiful, sad, wonderful, slow, heartbreaker of a movie. Fantastic acting, great cinematography. All in all a cautionary tale where not much happens at all, but you want to cry anyway.

  • Half Nelson

    Half Nelson

    ★★★½

    Finally watched this wonderful film about a brilliant but screwed up teacher in Brooklyn. Ryan Gosling is of course excellent, as are all the kids and supporting cast. I learned a few lessons but still not sure what they are. Don't sell drugs is one lesson.

  • George Harrison: Living in the Material World

    George Harrison: Living in the Material World

    ★★★

    Brilliant but lengthy overview of the "quiet Beatle". I love George a lot, especially his songs in the last few years of the Beatles, and everything from All Things Must Pass. Martin Scorsese has crafted a stunning documentary, although I think it presents a very positive side of the man and his music, perhaps kindly not dwelling on his weaker albums and his womanising. Fair play; he is a Beatle.

  • X-Men: First Class

    X-Men: First Class

    ★★½

    I like the X-Men films, even though I think I probably shouldn't. Heard great things about this prequel, and it was certainly good fun, but seemed to lack some of the intellectual clout of the others, and some of the casting seemed a bit off. MacAvoy and Fassbender both fine, but some of the others were a bit limp. On the plus-side... Kevin Bacon.