Sort by

ColonelLuizH has logged 58 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Just Another Christmas

Just Another Christmas

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Police Story: Lockdown

Police Story: Lockdown

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
Edit this entry  
12
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Super Mario Brothers: Great Mission to Rescue Princess Peach

Super Mario Brothers: Great Mission to Rescue Princess Peach

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Clerks

Clerks

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
Read the review Edit this entry  
25
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
Read the review Edit this entry  
25
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
Edit this entry  
25
Until Sbornia Do Us Apart

Until Sbornia Do Us Apart

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love and Other Cults

Love and Other Cults

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kick-Heart

Kick-Heart

2013
×
Edit this entry  
26
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
Edit this entry  
24
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
Edit this entry  
23
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
Edit this entry  
11
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
Edit this entry  
29
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

2011
×
Edit this entry  
10
A Dog's Purpose

A Dog's Purpose

2017
×
Edit this entry  
29
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
Edit this entry  
25
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
Edit this entry  
25
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
Edit this entry  
24
Space Jam

Space Jam

1996
×
Edit this entry  
20
Justice League

Justice League

2017
×
Edit this entry  
16
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Annabelle

Annabelle

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
Edit this entry  
03
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Dog's Will

A Dog's Will

2000
×
★★★½
Edit this entry  
17
Voom Portraits

Voom Portraits

2007
×
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
Edit this entry  
15
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry