Sort by

ColonelLuizH has logged 86 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Bean's Holiday

Mr. Bean's Holiday

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bobby Yeah

Bobby Yeah

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dead Leaves

Dead Leaves

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Executive Koala

Executive Koala

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cat Soup

Cat Soup

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Silence

Silence

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Monster House

Monster House

2006
×
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bingo: The King of the Mornings

Bingo: The King of the Mornings

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
iCarly: iGo to Japan

iCarly: iGo to Japan

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tron

Tron

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Please Stand By

Please Stand By

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
As Aventuras de Virgulino

As Aventuras de Virgulino

1939
×
Read the review Edit this entry  
07
El Revenge

El Revenge

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry