Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
matt lynch

matt lynch

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for matt
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • matt’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Men

    Men 2022

    ★★ Watched by matt lynch 20 May 2022 1

    This isn't an intentional parody of the A24 horror brand, but it should be.

  • The Lost City

    The Lost City 2022

    ★★ Watched by matt lynch 14 May 2022

    Cruelly yanks the Brad Pitt show out of your clutches and replaces it with this sub-Paul Feig garbage.

  • The Twin

    The Twin 2022

    ★★ Watched by matt lynch 11 May 2022

    Utterly generic. Destined to be a Movie that Time Forgot.

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick 2022

    ★★★★ Watched by matt lynch 10 May 2022

    Not the best movie ever made by mortals only because Tom Cruise is not one.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★ Watched by matt lynch 02 May 2022

    Some fun Raimi shtick in this crummy-looking, mostly incoherent slog.

  • The Kids in the Hall: Comedy Punks

    The Kids in the Hall: Comedy Punks 2022

    ★★★ Watched by matt lynch 30 Apr 2022

    Look out! There's a spider on your back!

  • Uncharted

    Uncharted 2022

    ★ Watched by matt lynch 24 Apr 2022

    Can you just, like, catch narcolepsy?

  • Dual

    Dual 2022

    ★★½ Watched by matt lynch 21 Apr 2022

    Amusing but instantly evaporates.

  • The Unbearable Weight of Massive Talent

    The Unbearable Weight of Massive Talent 2022

    ★★★½ Rewatched by matt lynch 19 Apr 2022

    Mostly just the one joke, but it's a pretty funny joke. I actually thought Pascal was even better than Cage.

  • Flux Gourmet

    Flux Gourmet 2022

    ★★★★ Watched by matt lynch 15 Apr 2022

    Strickland continues to diagram his kinks in extremely productive and hilarious ways, and this is his most self-reflexive and deliberately silly work to date. Not sure this is for anyone but me, but wow is it ever for me.

  • Sorority Slaughter

    Sorority Slaughter 1994

    ★★★½ Watched by matt lynch 14 Apr 2022

    God bless WAVE Productions for making some rando's benign perv fantasies into genuine outsider art.

  • The Ambulance

    The Ambulance 2005

    ★★★ Watched by matt lynch 13 Apr 2022

    Someone should remake this.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 442

Review Tags

11
  • fantastic fest 2019
  • fantastic fest 2018
  • fantastic fest 2015
  • fantastic fest 2015
  • fantastic fest 2017
  • fantastic fest 2014
  • fantastic fest 2016
  • fantastic fest 2020
  • #fantastic fest 2017
  • #fantastic fest 2019
  • fantasticfest
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro