Sort by

Chef has logged 346 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ham on Rye

Ham on Rye

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Plan B

Plan B

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Clerks II

Clerks II

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Jamon Jamon

Jamon Jamon

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Grass

Grass

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★
Edit this entry  
28
Porto

Porto

2016
×
Read the review Edit this entry  
28
Onward

Onward

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Alfie

Alfie

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hunchback of Notre Dame II

The Hunchback of Notre Dame II

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Mostly Martha

Mostly Martha

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Coco Chanel & Igor Stravinsky

Coco Chanel & Igor Stravinsky

2009
×
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Toni Morrison: The Pieces I Am

Toni Morrison: The Pieces I Am

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Source

The Source

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Moxie

Moxie

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Neruda

Neruda

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Passing

Passing

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Romance & Cigarettes

Romance & Cigarettes

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Post

The Post

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry