RSS feed for John

John has logged 247 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Following

Following

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★½
Edit this entry  
26
Go

Go

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
24
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Marnie

Marnie

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Polaroid

Polaroid

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
19
Monos

Monos

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dead Set

Dead Set

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Edit this entry  
14
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry  
13
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★
Edit this entry  
12
M

M

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★½
Edit this entry  
11
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★½
Edit this entry  
10
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★½
Edit this entry  
09
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Edit this entry  
07
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
06
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry