RSS feed for John

John has logged 46 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Quiet Rage: The Stanford Prison Experiment

Quiet Rage: The Stanford Prison Experiment

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
McMillion$

McMillion$

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★½
Edit this entry  
30
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Without Name

Without Name

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Threads

Threads

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love

Love

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Godless

Godless

2017
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Edit this entry  
13
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★½
Edit this entry  
11
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Outsider

The Outsider

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elizabeth Harvest

Elizabeth Harvest

2018
×
Edit this entry  
09
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Edit this entry  
09
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Spanish Prisoner

The Spanish Prisoner

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
House of Games

House of Games

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry