Sort by

comicsxcinema has logged 232 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
Read the review Edit this entry  
27
Traveling While Black

Traveling While Black

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fool's Gold

Fool's Gold

2008
×
Edit this entry  
11
Love Hard

Love Hard

2021
×
Edit this entry  
11
The Holiday

The Holiday

2006
×
Edit this entry  
07
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunt

The Hunt

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
The Net

The Net

1995
×
Read the review Edit this entry  
02
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cry-Baby

Cry-Baby

1990
×
Edit this entry  
30
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Tourist

The Tourist

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Starsky & Hutch

Starsky & Hutch

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Year One

Year One

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
Edit this entry  
22
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maid

Maid

2021
×
Edit this entry  
22
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Professor

The Professor

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bronson

Bronson

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Accepted

Accepted

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry