JP has logged 63 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Edit this entry  
30
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love Me Deadly

Love Me Deadly

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Street Asylum

Street Asylum

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Zebra Killer

The Zebra Killer

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The New Barbarians

The New Barbarians

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dynasty

Dynasty

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Louis C.K.: 2017

Louis C.K.: 2017

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Reptilicus

Reptilicus

1961
×
★★
Edit this entry  
19
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rock Dog

Rock Dog

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bigger Fatter Liar

Bigger Fatter Liar

2017
×
Read the review Edit this entry  
19
Skins

Skins

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Homeward Bound: The Incredible Journey

Homeward Bound: The Incredible Journey

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Roof Above Us

The Roof Above Us

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Bitter Orange

Bitter Orange

2013
×
★★
Edit this entry  
17
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sandy Wexler

Sandy Wexler

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Amy Schumer: The Leather Special

Amy Schumer: The Leather Special

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Void

The Void

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Final Fantasy: The Spirits Within

Final Fantasy: The Spirits Within

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Transformers

Transformers

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frat Star

Frat Star

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The BFG

The BFG

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Kevin Hart: What Now?

Kevin Hart: What Now?

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
5 Films About Technology

5 Films About Technology

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Colossal

Colossal

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Louis C.K.: 2017

Louis C.K.: 2017

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★★
Edit this entry  
08
The Angry Man

The Angry Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Diabolical Plan: A Justus for Justice Short

The Diabolical Plan: A Justus for Justice Short

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Win It All

Win It All

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Three Musketeers

The Three Musketeers

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry