Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Metal Lords

Metal Lords

2022
×
★½
Edit this entry  
10
Prey

Prey

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
Read the review Edit this entry  
25
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Batman

The Batman

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cops

Cops

1922
×
Read the review Edit this entry  
27
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Mapplethorpe: Look at the Pictures

Mapplethorpe: Look at the Pictures

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Edit this entry  
14
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Head

Head

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Charli XCX: Alone Together

Charli XCX: Alone Together

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Party Monster

Party Monster

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry