Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
syd

syd

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for syd
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • syd’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The French Dispatch

    The French Dispatch 2021

    ★★ Watched by syd 17 Apr 2022

    peak wes- empty plot and fun shots. how much do u think he’s patting himself on the back for the gay black man?

  • Easy Rider

    Easy Rider 1969

    ★★★★★ Watched by syd 09 Apr 2022

    woah..

  • Interview with the Vampire

    Interview with the Vampire 1994

    ★ Watched by syd 26 Mar 2022 1

    very racist movie. pedophilic movie even. first gay adoption in Louisiana. every dialogue scene is the same scene. the wigs are bad. the contacts look painful. they couldn’t even get the og sympathy for the devil.

  • Nine to Five

    Nine to Five 1980

    ★★★★★ Rewatched by syd 25 Mar 2022

    This is literally communism.

  • GoodFellas

    GoodFellas 1990

    ★★★★★ Rewatched by syd 19 Mar 2022

    julia fox wishes she could be debi mazar

  • The Fly

    The Fly 1986

    ★★★★★ Watched by syd 15 Mar 2022

    FLESH!! hbd david

  • Rebel Without a Cause

    Rebel Without a Cause 1955

    ★★★½ Watched by syd 15 Mar 2022

    im sure as a teen in 1955 my wig would br flying

  • The Lighthouse

    The Lighthouse 2019

    ★★★★★ Rewatched by syd 13 Mar 2022 1

    Bestest ever

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★ Watched by syd 09 Mar 2022

    mid. one star for each time something in the way by nirvana played (my favorite part)

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love 2000

    ★★★★★ Rewatched by syd 06 Mar 2022

    Wait wait wait ok..

  • Cops

    Cops 1922

    Watched by syd 01 Mar 2022

    First ever gta

  • Romeo + Juliet

    Romeo + Juliet 1996

    ★★★★ Watched by syd 27 Feb 2022

    kinda ripped off gnomeo and juliet tbh… even the title is pretty similar :/

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 10
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro