Sort by

Communicants has logged 26 entries for films during December 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
In the Thirteenth Hour of the Night

In the Thirteenth Hour of the Night

1969
×
Edit this entry  
31
Father Frost

Father Frost

1964
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★½
Edit this entry  
25
Evenings on a Farm near Dikanka

Evenings on a Farm near Dikanka

1961
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
23
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
Believe

Believe

2016
×
½
Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Hypothesis of the Stolen Painting

The Hypothesis of the Stolen Painting

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hovering Over the Water

Hovering Over the Water

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Girl with Hyacinths

Girl with Hyacinths

1950
×
★★★★
Edit this entry  
10
Placido

Placido

1961
×
★★★★
Edit this entry  
10
Red Army/PFLP: Declaration of World War

Red Army/PFLP: Declaration of World War

1971
×
Edit this entry  
09
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of Madame Yuki

Portrait of Madame Yuki

1950
×
★★★½
Edit this entry  
08
Kaleidoscope

Kaleidoscope

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
Priced Out: 15 Years of Gentrification in Portland, Oregon

Priced Out: 15 Years of Gentrification in Portland, Oregon

2017
×
★★
Edit this entry  
02
The Family Man

The Family Man

2000
×
Edit this entry  
02
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Read prior review Edit this entry  
02
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Convent

The Convent

1995
×
★★★★½
Edit this entry