• Anatomy of a Murder

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★½

  • No Time for Sergeants

    ★★★

  • Witness for the Prosecution

    ★★★½

  • 3:10 to Yuma

    ★★★

  • Gunfight at the O.K. Corral

    ★★★★

  • A Face in the Crowd

    ★★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Giant

    ★★★★

  • Lust for Life

    ★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★½

  • East of Eden

    ★★★★½

  • Diabolique

    ★★★★★

  • White Christmas

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • On the Waterfront

    ★★★★½

  • The Glenn Miller Story

    ★★½

  • Roman Holiday

    ★★★½

  • High Noon

    ★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★★

  • A Place in the Sun

    ★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • In a Lonely Place

    ★★★½

  • Twelve O'Clock High

    ★★½

  • Adam's Rib

    ★★★

  • The Third Man

    ★★★★

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★½

  • Bicycle Thieves

    ★★★½

  • The Red Shoes

    ★★½

  • Dark Passage

    ★★★½

  • The Ghost and Mrs. Muir

    ★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★

  • Brief Encounter

    ★★½

  • Spellbound

    ★★★★

  • Mildred Pierce

    ★★½

  • Laura

    ★★★★

  • To Have and Have Not

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★½

  • Gaslight

    ★★★½

  • Going My Way

    ★★★★

  • The Palm Beach Story

    ★★½

  • Mrs. Miniver

    ★★★½

  • Yankee Doodle Dandy

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★

  • The Man Who Came to Dinner

    ★★★★

  • The Maltese Falcon

    ★★★½

  • Sergeant York

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • The Lady Eve

    ★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★

  • The Shop Around the Corner

    ★★★★½

  • Of Mice and Men

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★½

  • A Day at the Races

    ★★★

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★

  • King Kong

    ★★★½

  • Scarface

    ★★★★½

  • The Champ

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★

  • Animal Crackers

    ★★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★

  • The Circus

    ★★★½

  • The General

    ★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★

  • BREAK.

    ★★★★