Sort by

complexity has logged 119 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Chef

Chef

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Intern

The Intern

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cinderella III: A Twist in Time

Cinderella III: A Twist in Time

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Eternals

Eternals

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Monte Carlo

Monte Carlo

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wish Dragon

Wish Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shrek

Shrek

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry