Sort by

ComradeDan has logged 55 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
Copkiller

Copkiller

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
23
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Klute

Klute

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★
Edit this entry  
21
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Edit this entry  
21
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings

The Lord of the Rings

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★
Edit this entry  
19
Den of Thieves

Den of Thieves

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Elvis

Elvis

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Walker

Walker

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Final Exam

Final Exam

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Pusher

Pusher

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High Plains Drifter

High Plains Drifter

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Rock & Rule

Rock & Rule

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
Alphabet City

Alphabet City

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★
Edit this entry  
11
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★★★
Edit this entry  
10
Death Powder

Death Powder

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry  
08
Raw Deal

Raw Deal

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cop

Cop

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
China Girl

China Girl

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Prison on Fire

Prison on Fire

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Full Contact

Full Contact

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knights

Knights

1993
×
★★★
Edit this entry  
03
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry