emily has logged 37 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Watching the Detectives

Watching the Detectives

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Conversations with Other Women

Conversations with Other Women

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Creem: America's Only Rock 'n' Roll Magazine

Creem: America's Only Rock 'n' Roll Magazine

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Welcome to Me

Welcome to Me

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Thing Called Love

The Thing Called Love

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
IO

IO

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry