Conchobarre has logged 442 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Book of Life

The Book of Life

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Buffalo Soldiers

Buffalo Soldiers

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★½
Edit this entry  
26
Route Irish

Route Irish

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Duran Duran: Unstaged

Duran Duran: Unstaged

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
24
Volcano

Volcano

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Gleaners and I

The Gleaners and I

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Teacher

A Teacher

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Demonlover

Demonlover

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
Read prior review Edit this entry  
06
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Throw Momma From the Train

Throw Momma From the Train

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
National Gallery

National Gallery

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shaun the Sheep: The Farmer's Llamas

Shaun the Sheep: The Farmer's Llamas

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Happening of Monumental Proportions

A Happening of Monumental Proportions

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fear X

Fear X

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cactus Flower

Cactus Flower

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Silhouette

Silhouette

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
Don Giovanni

Don Giovanni

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trout

The Trout

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry