Conchobarre has logged 44 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hotel Coolgardie

Hotel Coolgardie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
Va Savoir (Who Knows?)

Va Savoir (Who Knows?)

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Diary of a Pregnant Woman

Diary of a Pregnant Woman

1958
×
Edit this entry  
22
Little Fugitive

Little Fugitive

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pi

Pi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mississippi Mermaid

Mississippi Mermaid

1969
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Bride Wore Black

The Bride Wore Black

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Proof of Life

Proof of Life

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
Read the review Edit this entry  
14
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Resolution

Resolution

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Babes In Toyland

Babes In Toyland

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
Red Riding: The Year of Our Lord 1983

Red Riding: The Year of Our Lord 1983

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Noah

Noah

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Alanis

Alanis

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Serenity

Serenity

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Believer

The Believer

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Murder by Numbers

Murder by Numbers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry