Conchobarre has logged 396 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Geneviève

Geneviève

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Report

The Report

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
The Loudest Voice

The Loudest Voice

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mommy

Mommy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Barefoot Contessa

The Barefoot Contessa

1954
×
★★
Edit this entry  
22
Hulk

Hulk

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Along the Coast

Along the Coast

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Glory

Glory

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
The Love Bug

The Love Bug

1968
×
★★★½
Edit this entry  
17
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
14
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dilwale Dulhania Le Jayenge

Dilwale Dulhania Le Jayenge

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Nova Lituania

Nova Lituania

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Howling

The Howling

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★½
Edit this entry  
02
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Humpday

Humpday

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
7500

7500

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
Vera Drake

Vera Drake

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
Shake Hands with Danger

Shake Hands with Danger

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Will You Be Here Tomorrow?

Will You Be Here Tomorrow?

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry