Conchobarre has logged 33 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Murmur of the Heart

Murmur of the Heart

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Calcutta

Calcutta

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wind from the East

Wind from the East

1970
×
★★★
Edit this entry  
25
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gallipoli

Gallipoli

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Health

Health

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
When You Read This Letter

When You Read This Letter

1953
×
★★½
Edit this entry  
23
The Russians Are Coming

The Russians Are Coming

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Health

Health

1980
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Castle

The Castle

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dazzled

The Dazzled

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Border Fence

The Border Fence

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Brother

Brother

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Human Condition

A Human Condition

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Revolver

Revolver

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Uncertainty

Uncertainty

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
Our Daily Bread

Our Daily Bread

1934
×
★★★½
Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
India Song

India Song

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
01
I Know Where I'm Going!

I Know Where I'm Going!

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry