Sort by

Eric has logged 255 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★
Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Mr. Krueger's Christmas

Mr. Krueger's Christmas

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
I Love Melvin

I Love Melvin

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Annie

Annie

1999
×
Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
On the Town

On the Town

1949
×
★★★½
Edit this entry  
12
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Edit this entry  
12
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Scrooge; or Marley's Ghost

Scrooge; or Marley's Ghost

1901
×
Read the review Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Scrooge

Scrooge

1935
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★
Edit this entry  
07
The Art of Skiing

The Art of Skiing

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Hockey Champ

The Hockey Champ

1939
×
★★★★
Edit this entry  
06
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★
Edit this entry  
05
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bored of Education

Bored of Education

1936
×
Edit this entry  
28
Rushin' Ballet

Rushin' Ballet

1937
×
Edit this entry  
26
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Detour

Detour

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beginner's Luck

Beginner's Luck

1935
×
Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Love Business

Love Business

1931
×
Edit this entry  
22
Little Daddy

Little Daddy

1931
×
Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Man in the White Suit

The Man in the White Suit

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Teacher's Pet

Teacher's Pet

1930
×
Edit this entry  
19
School's Out

School's Out

1930
×
Read the review Edit this entry