Sort by

Connor4Reel has logged 37 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shutter

Shutter

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Silence

The Silence

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taken

Taken

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Capone

Capone

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Extinction

Extinction

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Glass House

The Glass House

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ghost Dog: The Way of the Samurai

Ghost Dog: The Way of the Samurai

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Above the Shadows

Above the Shadows

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Father and My Son

My Father and My Son

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
21 Grams

21 Grams

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Slap Shot

Slap Shot

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry