RSS feed for Conlon

Conlon has written 79 reviews for films during 2019.

  • Alita: Battle Angel

    Alita: Battle Angel

    ★★★

    Think 'Ghost in the Shell' reboot, but with more heart. I need more Rocketball.

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★

    If this is what it takes to get to Alpha Flight, I'll take it.

  • Pet Sematary

    Pet Sematary

    Not my cup of tea. Modern King adaptations need to work around the fact that his innovations have gradually become tropes to be avoided, but this film does little to really impress or surprise. Technically competent (with the exception of a scene with very obvious CG backgrounds as well as a truck setpiece) but uninspiring.

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★★½

    This series is up there with Mission Impossible for "Series that I will watch every entry without knowing anything about them" because of their dedication to practical effects and fight choreography.

  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★★★

    This film is for the kid across the theater from me (but also, inside all of us) who would shout the name of each Pokemon that they recognized as they appeared on the screen. The plot is surprisingly good (and close to the source material), and Reynolds holds the entire thing together through his voice acting alone.

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    ★★★

    A huge step up from Apocalypse, but still well short of Logan, DoFP, and even First Class. A low-budget superhero flick that trades on a (poorly directed, but generally) really solid cast, an ending which benefitted from rewrites to avoid being too close to Cpt. Marvel, and nostalgia for what the Fox X-verse could have been if every film had gotten the love and respect that Logan clearly did. I can't wait for Marvel to pave over every single one…

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★

    It's no Pacific Rim.

  • Spider-Man: Far from Home

    Spider-Man: Far from Home

    ★★½

    Spider-Man: Far From Home has the Iron Man 3 problem—you can't pull off a twist ending when your initial premise has more interesting (albeit unexplored) implications than the reveal does. They walk it back, but still push most of the interesting questions back to later sequels.

  • Toy Story 4

    Toy Story 4

    ★★★

    The fact that this wasn't entirely a Forky movie disappoints my inner nihilist, but this film does explore something almost as interesting: Woodie as an empty-nester. Worth a watch, but bring along someone younger who needs a good introduction to the wonderful (and occasionally terrifying) world of toys Pixar has created.

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    An absolutely brutal viewing experience. I wasn't prepared for the rollercoaster of emotions that this film will walk you through, starting at basically minute one. Great subtle visual effects in the back half of the film that distract you just enough to make Aster's point. Some characters get their just deserts, but are we (the audience) the real monsters for wanting it so?

  • Yesterday

    Yesterday

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    My kind of RomCom. Beatles-infused take on a classic genre, with just enough of a Twilight Zone-esque hook to grab me. Ed Sheeran shines as the worst (yet somehow still best) version of himself.

  • The Shape of Water

    The Shape of Water

    ★★★★½

    The Shape of Water is the narrative fairy tale, visual feast, and beautifully constructed fever dream of Del Toro, where secret labs have no security yet realistically large cleaning crews, Swamp Thing has a penis, and the deaf actress has the strongest performance of the cast.