• La Chambre

  • Minnie and Moskowitz

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

  • From the Notebook of...

    ★★

  • Out 1

    ★★★★★

  • The Last Picture Show

    ★★★

  • Dracula vs. Frankenstein

  • Two-Lane Blacktop

  • The Cat in the Hat

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • McCabe & Mrs. Miller

  • Around Orouët

    ★★★★★

  • Four Nights of a Dreamer

    ★★★★★

  • WR: Mysteries of the Organism

    ★★★★½

  • Crocus

  • Donkey Skin

    ★★★★½

  • The Little Theatre of Jean Renoir

    ★★★★★

  • Gimme Shelter

  • Husbands

  • The Conformist

    ★★★★½

  • Which Way to the Front?

    ★★★★★

  • Wind from the East

    ★★★★½

  • Hi, Mom!

  • The Diane Linkletter Story

  • Multiple Maniacs

  • Tristana

  • Horton Hears a Who!

  • Zabriskie Point

  • The Grandmother

  • Frosty the Snowman

  • The Passion of Anna

    ★★★★

  • One Second in Montreal

  • Funeral Parade of Roses

  • A Gentle Woman

    ★★★★½

  • Easy Rider

    ★★★★

  • The Milky Way

  • Mondo Trasho

  • The Alphabet

  • Model Shop

    ★★★★★

  • A Married Couple

    ★★★★★

  • Faces

    ★★

  • Shame

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • The Immortal Story

    ★★★★½

  • Remembrance: A Portrait Study

  • The Swimmer

    ★★★★★

  • Je T'Aime, Je T'Aime

    ★★★★★

  • Blow Up My Town

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

  • Hour of the Wolf

    ★★★★

  • Pas de Deux

    ★★★

  • Early Experiments

    ★★★★

  • Louis Lumière

    ★★★★★

  • The Movie Orgy

    ★★★★★

  • Dorothy, the Kansas City Pot Head

  • Weekend

    ★★★★★

  • The Big Shave

  • Wavelength

    ★★★★

  • PlayTime

    ★★★★

  • Two in the Shadow

    ★★★★½

  • The Jungle Book

  • Point Blank

  • La Chinoise

    ★★★★★

  • The Trip

    ★★★★★

  • Bonnie and Clyde

  • The Big Mouth

    ★★★★½

  • Branded to Kill

  • Warrendale

  • Belle de Jour

    ★★★★½

  • Mouchette

    ★★★★½

  • 2 or 3 Things I Know About Her

    ★★★★★

  • Absurd Encounter with Fear