Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mr. Deeds Goes to Town

Mr. Deeds Goes to Town

1936
×
★★★½
Edit this entry  
04
Angels with Dirty Faces

Angels with Dirty Faces

1938
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mad God

Mad God

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★
Edit this entry  
03
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Edit this entry  
03
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Edit this entry  
03
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Edit this entry  
02
Overlord

Overlord

1975
×
★★★½
Edit this entry  
02
Petey Wheatstraw

Petey Wheatstraw

1977
×
★★★½
Edit this entry  
02
Silence

Silence

1971
×
★★★★
Edit this entry  
02
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★½
Edit this entry  
02
Pusher 3

Pusher 3

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
Rouge

Rouge

1987
×
★★★★
Edit this entry  
01
A Scanner Darkly

A Scanner Darkly

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Man I Love

The Man I Love

1946
×
★★★
Edit this entry  
01
Bernie

Bernie

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Children

Children

1976
×
★★★
Edit this entry  
30
Of Time and the City

Of Time and the City

2008
×
★★★½
Edit this entry  
30
Zatoichi's Conspiracy

Zatoichi's Conspiracy

1973
×
★★★
Edit this entry  
30
Zatoichi in Desperation

Zatoichi in Desperation

1972
×
★★★½
Edit this entry  
30
Zatoichi at Large

Zatoichi at Large

1972
×
★★★
Edit this entry  
29
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lockout

Lockout

2012
×
★★★
Edit this entry  
29
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★★
Edit this entry  
29
Show Boat

Show Boat

1936
×
★★★
Edit this entry  
28
The Prowler

The Prowler

1951
×
★★★½
Edit this entry  
28
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
She Wore a Yellow Ribbon

She Wore a Yellow Ribbon

1949
×
★★★
Edit this entry  
28
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★½
Edit this entry  
27
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lady Terminator

Lady Terminator

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman

Zatoichi Meets the One-Armed Swordsman

1971
×
★★★
Edit this entry  
25
Elvis

Elvis

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★
Edit this entry  
25
Terror of Mechagodzilla

Terror of Mechagodzilla

1975
×
★★★
Edit this entry  
24
Dark of the Sun

Dark of the Sun

1968
×
★★★½
Edit this entry  
24
Godzilla vs. Mechagodzilla

Godzilla vs. Mechagodzilla

1974
×
★★★
Edit this entry  
24
Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Spiderhead

Spiderhead

2022
×
★★½
Edit this entry  
23
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tokyo Fist

Tokyo Fist

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Pilgrimage

Pilgrimage

1933
×
★★★½
Edit this entry  
23
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★
Edit this entry  
23
Universal Soldier: The Return

Universal Soldier: The Return

1999
×
★½
Edit this entry  
23
Vital

Vital

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
Ringu

Ringu

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★★★½
Edit this entry