Sort by

ConnerRWood has logged 336 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Vanishing Point

Vanishing Point

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Signs

Signs

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Xtro

Xtro

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Born of Fire

Born of Fire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zombie 3

Zombie 3

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry