Sort by

ConnerRWood has logged 30 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Monster

The Monster

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
James White

James White

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tag

Tag

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Whispering Star

The Whispering Star

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry