Sort by

Connor McLaughlin has logged 377 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Locks

Locks

2009
×
Edit this entry  
03
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry