Connor Carey has logged 328 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Point Break

Point Break

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Concussion

Concussion

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
The Rundown

The Rundown

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Edit this entry  
21
Legend

Legend

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

Alvin and the Chipmunks: The Road Chip

2015
×
★★
Edit this entry  
19
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
Edit this entry  
10
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Life

Life

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
World Trade Center

World Trade Center

2006
×
★★★
Edit this entry  
05
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Barbershop 2: Back in Business

Barbershop 2: Back in Business

2004
×
★★½
Edit this entry  
29
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry