RSS feed for Connor

Connor has logged 24 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Music for the Movies: Bernard Herrmann

Music for the Movies: Bernard Herrmann

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Captain Phillips

Captain Phillips

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The World's End

The World's End

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
The Impossible

The Impossible

2012
×
Read the review Edit this entry  
07
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paranormal Activity 4

Paranormal Activity 4

2012
×
Read the review Edit this entry  
06
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Paranormal Activity 3

Paranormal Activity 3

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry