RSS feed for Connor

Connor has logged 48 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Out 1

Out 1

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I'm Not There.

I'm Not There.

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Twilight of the Ice Nymphs

Twilight of the Ice Nymphs

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Torero

Torero

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Keyhole

Keyhole

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
V/H/S

V/H/S

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Law

The Law

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Court

Court

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aloha

Aloha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love & Mercy

Love & Mercy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
A Night in Casablanca

A Night in Casablanca

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Araya

Araya

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Election

Election

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amour Fou

Amour Fou

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Viola

Viola

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
In Vanda's Room

In Vanda's Room

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spy

Spy

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The World

The World

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ten

Ten

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cabascabo

Cabascabo

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Time to Live, a Time to Die

A Time to Live, a Time to Die

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Poison

Poison

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
Read the review Edit this entry  
02
Abuse of Weakness

Abuse of Weakness

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
12:08 East of Bucharest

12:08 East of Bucharest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry