RSS feed for Connor

Connor has logged 163 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Li'l Quinquin

Li'l Quinquin

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Prodigal Daughter

The Prodigal Daughter

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bitter Rice

Bitter Rice

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Differently, Molussia

Differently, Molussia

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Verdict

The Verdict

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
By Candlelight

By Candlelight

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Strange Case of Angelica

The Strange Case of Angelica

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Film Socialisme

Film Socialisme

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blind Detective

Blind Detective

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blonde Crazy

Blonde Crazy

1931
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Marriage Circle

The Marriage Circle

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lady Windermere's Fan

Lady Windermere's Fan

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Red Wood Pigeon

Red Wood Pigeon

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Freshman

The Freshman

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pola X

Pola X

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Man They Could Not Hang

The Man They Could Not Hang

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Maison du bonheur

Maison du bonheur

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Up the Down Staircase

Up the Down Staircase

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Island of Doomed Men

Island of Doomed Men

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Plunder Road

Plunder Road

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Monrovia, Indiana

Monrovia, Indiana

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Player

The Player

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Big Trouble

Big Trouble

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Trust

Trust

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Road to Glory

The Road to Glory

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
La Flor

La Flor

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Red River

Red River

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Big Sky

The Big Sky

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry