RSS feed for Connor

Connor has logged 43 entries for war films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Westfront 1918

Westfront 1918

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Farewell to Arms

A Farewell to Arms

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Back, My Son

Don't Look Back, My Son

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
War Machine

War Machine

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
They Were Expendable

They Were Expendable

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Beguiled

The Beguiled

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Macbeth

Macbeth

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Archangel

Archangel

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tangerines

Tangerines

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Come and See

Come and See

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
A Screaming Man

A Screaming Man

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Letters from Iwo Jima

Letters from Iwo Jima

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Flags of Our Fathers

Flags of Our Fathers

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wings

Wings

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★
Read the review Edit this entry