• Thunder Force

    Thunder Force

    ★★

    Melissa McCarthy and Octavia Spencer are a delight! Too bad most of their talent is wasted on a dull, largely unfunny script. Can McCarthy PLEASE stop letting her husband direct films?

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★½

    This is the kind of movie that recognizes it is dumb and plays on that. The plot pushes all the mythology from the previous Monsterverse films aside (as well as a lot of the human exposition) and instead opts for more time spent with the giant monsters. 

    This film’s tone is similar to the goofy 1960s Toho Godzilla films. Some may like that, some may prefer the more serious approach offered up in “Godzilla” or “King of the Monsters.”

    While…

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

    Probably Zack Snyder’s best, most accessible DC film? Which is shocking because he had so much more to juggle in this film compared to “Man of Steel” and “Batman v Superman.”

    With four hours to flesh out characters and the DC world, Snyder builds a mythological fable that mostly succeeds in terms of scale and vision.

    However, I must say that while his interpretation of Superman as a gentle giant is intriguing, Snyder really needs to let Cavill speak more.…

  • Coming 2 America

    Coming 2 America

    ★★★

    This wasn't a half-bad comedy.

    The barbershop scenes were the best.

    60/100

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★½

    "Nomadland" made me so excited to see Eternals. Director Chloé Zhao has a great way of getting raw, honest emotions from actors. The way the camera was often inches from Frances McDormand's face >>>

    88/100

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★★½

    Rosamund Pike excels at playing slick, spitfire characters. I really wish Hollywood would utilize her more.

    While the main plot isn't anything groundbreaking, the con that Pike's character runs is both interesting and believable. Things in the film quickly spiral out of control and it overall kept my interest.

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★★

    If it wasn't for the powerhouse performances of Zendaya and John David Washington, this film would be a complete bust.

    And while the duo's performance as a combative couple is engaging to watch, it loses its magic quite quickly.

    The film ultimately lost me when it turned into a pretentious commentary on what it means to be an artist.

    58/100

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★½

    Carey Mulligan is absolutely getting an Oscar nomination and she fully deserves it. What a firecracker performance.

    Great film with a very relevant message. #MeToo

  • The Little Things

    The Little Things

    ★★★

    A just okay thriller that is somewhat saved by a trio of masterful performances but somewhat ruined by a meandering pace.

    58/100

  • Outside the Wire

    Outside the Wire

    ★★

    Great, intense opening. Shame about the other hour and a half, though.

  • Locked Down

    Locked Down

    ★★½

    There’s like, no pizzaz to this film at all. Obvious why it was dropped straight to streaming.

    Can Anne Hathaway pick better films please?

    50/100

  • Ma Rainey's Black Bottom

    Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★½

    Such a well-crafted film. It's concise, full of emotion and features a final, Oscar-worthy performance from Chadwick Boseman.