Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Found

Found

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★½
Edit this entry  
26
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Strings

The Strings

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Pyramid

The Pyramid

2014
×
Edit this entry  
25
Them

Them

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
A Dark Song

A Dark Song

2016
×
Edit this entry  
25
Haunt

Haunt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★½
Edit this entry  
24
Ice Age: The Meltdown

Ice Age: The Meltdown

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Underwater

Underwater

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Everybody Dies But Me

Everybody Dies But Me

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Resident Evil: Extinction

Resident Evil: Extinction

2007
×
★★★½
Edit this entry  
21
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
Edit this entry  
18
The Night House

The Night House

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Bambi

Bambi

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stellar

Stellar

1993
×
Edit this entry  
11
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
11
Blue

Blue

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★
Edit this entry  
09
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Motherhood

Motherhood

×
Edit this entry  
09
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★★½
Edit this entry  
09
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bed and Sofa

Bed and Sofa

1927
×
★★★★
Edit this entry  
05
Censor

Censor

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Meander

Meander

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry