Sort by

Connor has logged 43 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★
Edit this entry  
30
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Edit this entry  
29
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Vessel

Blood Vessel

2019
×
★½
Edit this entry  
23
County Lines

County Lines

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Banishing

The Banishing

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Our Planet

Our Planet

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
They Look Like People

They Look Like People

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Windows

Windows

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Heavy Water

Heavy Water

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Memorable

Memorable

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Double King

Double King

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Reykjavik Whale Watching Massacre

Reykjavik Whale Watching Massacre

2009
×
Read the review Edit this entry  
16
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Power

The Power

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Solovky Power

Solovky Power

1988
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coherence

Coherence

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Borderlands

The Borderlands

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Run

Run

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
09
I Am the Pretty Thing That Lives in the House

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
OPAL

OPAL

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Satan's Slaves

Satan's Slaves

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
Turks & Caicos

Turks & Caicos

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Porno

Porno

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Memento

Memento

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Silence

The Silence

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Meantime

Meantime

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry