Connor Strader has logged 177 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Raven

The Raven

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fearless

Fearless

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry