Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
27
Skandal! Bringing Down Wirecard

Skandal! Bringing Down Wirecard

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
After Life

After Life

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Alan Partridge: Alpha Papa

Alan Partridge: Alpha Papa

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Singles

Singles

1992
×
★★
Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★½
Edit this entry  
10
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★
Edit this entry  
03
Three Thousand Years of Longing

Three Thousand Years of Longing

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
★★★½
Edit this entry  
30
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Edit this entry  
22
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★★½
Edit this entry  
22
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
22
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★
Edit this entry  
20
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Edit this entry  
10
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
Prey

Prey

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Good Shepherd

The Good Shepherd

2006
×
★★½
Edit this entry  
05
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★½
Edit this entry  
26
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
23
American Made

American Made

2017
×
★★½
Edit this entry